Florence Boys Varsity Track

  • Overall Record: N/A
  • Conference Record: N/A

rss_feed Latest News

State Track Meet Results

Varsity Girls: Kendyl Hawkins 400m dash (9th place out of 21 athletes) Shanyah Brown Triple Jump (17th place out of 21 athletes) Girls 4x100m Relay Nariah Hall, Laken Peters, Shanyah Brown, and Kendyl Hawkins. (DNF) Varsity Boys: Bennett Brake 3200m Run (20th place out of 24 athletes) Kiarion Freeman Long Jump (8th place out of

Good luck to track & field athletes at State Meet

STATE BOUND Varsity Girls: Kendyl Hawkins: 400m Dash 9th Grade Shanyah Brown: Triple Jump 8th Grade 4x100m Relay Girls: Nariah Hall 8th Grade, Laken Peters 10th Grade, Kendyl Hawkins 9th Grade, and Shanyah Brown 8th Grade Varsity Boys: Kiarion Freeman: Long Jump/Triple Jump (1st place in both events) 12th grade Kneeland Hibbett: Shot Put, Javelin

State Bound Track & Field

The track & field team competed in sectionals Friday and Saturday at James Clemens.  The following athletes qualified for the state meet in Gulf Shores. STATE BOUND Varsity Girls: Kendyl Hawkins: 400m Dash 9th Grade Shanyah Brown: Triple Jump 8th Grade 4x100m Relay Girls: Nariah Hall 8th Grade, Laken Peters 10th Grade, Kendyl Hawkins 9th

Track Sectionals: April 26-27

The track team will be competing in sectionals at James Clemens April 26-27.

TRACK: 2019 FLORENCE PRE-SECTIONAL RESULTS

Varsity Girls 100m Dash: Shanyah Brown 1st place 200m Dash: Kendyl Hawkins 2nd place 400m Dash: Kendyl Hawkins 1st place and McKaya Harris 3rd place 800m Run: Ellie VonHermann 1st place and Annie Trapp 3rd place 3200m Run: Nora Redding 2nd place and Sydney Coussons 3rd place 4x100m Relay: Nariah Hall, Mckaya Harris, Kendyl Hawkins, and

TRACK: 2019 FLORENCE PRE-SECTIONAL SCHEDULE

The track team will host it’s final home meet of the season today.  The schedule is below. Order of Running Events 4x800m Relay 4x100m Relay 1600m Run 100m/110m Hurdles 400m Dash 100m Dash 800m Run 300m Hurdles 200m Dash 3200m Run 4x400m Relay FIELD EVENTS 3:45 W-DISCUS M-SHOT PUT W-LONG JUMP (PIT 1) 4:30 M-DISCUSS

Track results from meet at Muscle Shoals

Varsity Girls: 100m Dash: Shanya Brown 2nd place 400m Dash: Mckaya Harris 2nd place 800m Run: Josie Grisham 3rd place 1600m Run: Ellie VonHermann 2nd place and Sydney Coussons 3rd place 3200m Run: Nora Redding 2nd place and Sydney Callahan 3rd place 4x100m Relay: Nariah Hall, Laken Peters, Mckaya Harris,and  Shanya Brown 1st place 4x400m Relay: Jakhia

Track results at James Clemens Invitational

Saturday, the varsity track teams competed at the James Clemens Invitational.  The varsity placed 2nd overall in girls triple jump out of 28 athletes, placed 3rd overall in the boys 1600m run out of 134 athletes, placed 1st overall in the girls 400m dash out of 102 athletes, placed 1st overall in the boys triple jump out